Tasarımcı Göbeğini Kaşır mı?

Paylaş

Meslek grupları arasında, tarz farklılıkları çok kesin çizgilerle ayrılmamış da olsa net bir gerçek mevcuttur. Bu gerçek; tasarımcının hayatı farklı yorumlaması gerekliliğiyle ilgili.

Tasarımcı’nın hayatı farklı yorumlaması kesinlikle mesleki bir gereklilikten ibaret. Çünkü her tasarımcı (grafiker demiyorum) bir yerde reklamcı olmak zorunda olmasının yanısıra topluma ve kitlelere farklı köşeden bakabilme zorunluluğu vardır. Reklamcı‘dan standart iş yapması beklendiği anda tüm o farklılıklar rafa kalkacak ve profesyonel bakış son bulacaktır. Yani reklamcıdan hem farklı olmasını isteyip hem de ‘halk’ın arasına karış diyemezsiniz. Halk’ı; ‘standart çizgileri olan, SSK’ya bağlı, tekdüze hayat geçirmek için sınavdan sınava koşan bireyler topluluğu’ diye tanıyor ve tanımlıyorsak eğer reklamcıdan bunları yapmaları beklenemez. Sınırları olan bir hayat içerisinde tasarımcı, mesleğini de sınırları olan insanlar gibi yapar -ki zaten bu çizgilerde yaşayan insanlara tasarımcı, reklamcı, sanatçı denmez- ve isimleri bence ‘grafiker’dir.

‘Halkı anlamak için halkın içine girmeliyiz hocam’ diyor birileri bir yerden. Şu an kulağıma kadar geldi. Bizdeki karşılığı ‘halk’ olan zümreye şimdiye kadar verilenlerden farklı verebildiğimiz herşey yine kabul görecektir. Algı yönetimi yapabilen bir reklamcı zaten bu işin iki tarafı keskin bir kılıç olmadığını bilir. Doğru zaman, doğru iş, etkili etkileşim ile tüm insanları projenize, oluşturmak istediğiniz algıya davet edersiniz. Örnek olarak Vodafone’u vermek istiyorum. Ne kadar da bizden biriymiş gibi davranıyor değil mi? Sanki hepimizden daha Türk. Türkiye’nin en yumuşak noktasına, en sempatik futbol takımına sponsor olarak oluşturduğu algı ortada değil mi? Bu yazının yayınlandığı hafta Facebook’ta en iyi etkileşime sahip iletişim platformuydu. 9.812 yeni kullanıcı Vodafone Türkiye sayfasını beğenirken Turkcell ve Avea listede yok. Yani ciddi bir yükselişi var. Genel olarak da yıllardır piyasada olan Turkcell 2,8 milyon, Avea 2,5 milyon beğenili sayfalara sahipken, Vodafone 2,4 milyon beğenili sayfaya sahip. Twitter’da ise Turkcell 590K, Avea 293K kullanıcıya sahipken Vodafone 574K kullanıcı ile Turkcell’in sadece 16K arkasında. Bazılarınız bunu Beşiktaş’ın başarısı gibi görebilir fakat bence kesinlikle etkileşim başarısıdır.

Genel anlamda şekilci bir beyin formuna sahip olduğumuz için bazı düzeltmeleri de yapmak gerekiyor. Halktan biri olmamanın, hipster olmakla veya patlıcan moru pantolon giymekle bir ilgisi yok. Sonuç olarak göbeğini kaşıyan tasarımcı olmaz. O işin etiketi sektör diline göre ‘grafiker’dir.

Önerilen Makaleler

Leave a Reply

Your email address will not be published.