Super Bowl Nedir? Neden Popüler?

Paylaş

[et_pb_section fb_built=”1″ _builder_version=”3.22″ global_colors_info=”{}”][et_pb_row _builder_version=”3.25″ background_size=”initial” background_position=”top_left” background_repeat=”repeat” global_colors_info=”{}”][et_pb_column type=”4_4″ _builder_version=”3.25″ custom_padding=”|||” global_colors_info=”{}” custom_padding__hover=”|||”][et_pb_text _builder_version=”4.10.7″ background_size=”initial” background_position=”top_left” background_repeat=”repeat” hover_enabled=”0″ global_colors_info=”{}” text_line_height=”2.7em” text_orientation=”center” sticky_enabled=”0″]

30 saniyelik reklamı 4 milyon dolar olan bir etkinlik!

Özetle Super Bowl Amerika’nın spor, reklamcılık ve pazarlama alanlarındaki gala gecesidir. Yaklaşık 4 saat süren bu etkinlikte NFL (Kuzey Amerika Futbol Ligi) final maçı oynanır. Super Bowl günü Amerika tarihinin bir parçası ve en büyük geleneklerinden biridir. Son yıllarda 110-120 milyondan fazla insan bu etkinliği izlemektedir. Amerika’nın yaklaşık nüfusunun 320 milyon olduğunu düşünürsek ortalama ülkenin 1/3’ü bu etkinliği canlı takip ediyor. Durum böyleyken bu etkinlikte reklam yayınlatmak için 30 saniyesi 4 milyon dolara reklam verilir mi verilmez mi bunun muhasebesini yapan firmalar birbirleriyle bu rakamı vermek için yarışıyor. 2013 yılında bu etkinliklikle ilgili 13,7 milyon tweet atılmış ve bu alandaki rekoru almıştır. Bu etkinlikte Beyonce, Katy Perry (Twitter’da en yüksek takipçili hesap kendisine ait), Rihanna, Madonna, Michael Jackson (el-fatiha), Bruno Mars gibi ünlü sanatçılar statta binlerce insanın, televizyonları başındaki milyonlarca insanın karşısına çıktı. Büyük sanatçılar için de bir gala gecesi olduğu söylenebilir.

USA Today gazetesi 1989 yılından beri Ad Meter isimli bir anketle spotların etkisini geniş çapta ölçüyor. Ankete katılanlar anlık olarak reklamların çekiciliğine oy verip, reklamların değerini ortaya çıkarıyor. Bu yüzden reklamlarda görsel efektler, espriler, sex ve tabiki ünlülerin sahne yoğunluğu bu anketlerde belirleyici rol oynuyor.

Hala günümüzde bile dile getirilen, filmlere, dizilere, yeni reklamlara, hikayelere konu olan reklamlar dile getiriliyor. Bunlardan biri olan 1984 Apple reklamı ile ilgili 2013 yılıdda İnan Güzelgün’ün Eurosport’ta yazdığı yazıdan bir kesiti sizlerle paylaşmak isterim:

Bir diğer efsane Super Bowl reklamı ise kimilerine göre en iyisi, Apple’ın 1984 Super Bowl’unda yayınladığı ‘1984’ isimli reklamdır. George Orwell’in meşhur romanından esinlenerek çekilen yüksek bütçeli reklam filminin yönetmeni Ridley Scott idi. ‘Büyük Birader’in bir ekranın arkasından binlerce kölesine konuşma yaptığı sırada salona koşarak giren genç bir kız elindeki çekiçle ekranı darmadağın edip Apple’ın Macintosh’unu ilk defa tüm Amerika’ya ilan ediyordu. Reklamın sonunda dış ses ‘1984’ün neden 1984 gibi olmayacağını göreceksiniz derken’ büyük birader karakteriyle IBM’in kastedildiğini herkes anlamıştı tabii. Reklam çok fazla konuşuldu ve bir bakıma Apple’ın yapacağı teknoloji devrimine katkıda bulundu.
İnan Güzelgün – Eurosport

Katy Perry’nin geçen sene Super Bowl sahnesi

Le show démentiel de Katy Perry pour le… paylaşan: info24fr

2015 Top 10 Super Bowl Reklamları

Bu sene Super Bowl’un 50. etkinliği düzenlenecek ve Denver Broncos ile Carolina Panthers takımları karşı karşıya gelecekler. Ayrıca sahnede rap müzik sanatçısı Snoop Dogg olacak.

[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]

Önerilen Makaleler

Leave a Reply

Your email address will not be published.