Pattern (petırn) açık bir ifade ile ‘desen’dir. Tasarımlarda ilgili alanlara teker teker bu desenleri kopyalamak uç uca eklemektense Adobe Photoshop ve -kısmen- Adobe Illustrator bizlere kolaylık olsun diye bazı özellikler sunmuşlar.

Neden pattern kullanılır?
Bu kolaylıkların ne olduklarına geçmeden önce ‘pattern neden kullanılır’ sorusunu cevaplayalım. Web tasarımlarında, fuar dijitallerinde ve birçok basılı işin kapaklarında ve buna benzer doldurulması gereken alanlarda kullanılır. Amaç tamamen çalışmayı dolu göstermek olmasa da boş alanlar için ideal bir doldurma yöntemidir. Minimalistliği benimseyen tasarımcılar çok sıkışmadıkça kullanmazlar fakat desen kullanma ihtiyacı müşteri profiline göre değişir. Bazı müşteriler sizden beyaz boş alan görmek istemediğini açık açık söyler. Hadleri değildir ama söylerler. Web tasarımlarında ise desenler ne kadar küçük kullanılırsa o kadar iyidir. Çünkü 400 px bir Pattern ile 10 px bir Pattern’in sayfanın açılmasına yapacağı katkı aynı değildir. Yazılımcıya PSD içinde desen veremeyeceğinizden dolayı uğraştırmamak adına Pattern’i extra kaydedip JPEG veya PNG olarak vermeniz küfür yememek açısından faydalı olacaktır.

Adobe Photoshop’ta Pattern Kullanımı
Pattern’i açtıktan sonra Edit > Define Pattern ile ekleyebiliyor (01) hatta desenlerinize başka projelerinizde kullanmak ve hatırlamak üzere isim bile verebiliyorsunuz (02).

pattern-kullanmak

Desen ekledikten sonra aşağıdaki görselde olduğu gibi ister tam sayfa ister ihtiyacınız olan boyutta layerlara/katmanlara Desen’i uygulayabiliyorsunuz. Gruplara ve kilitli olan layerlara desen uygulanamaz.

pattern-yukelemek

Adobe Illustrator’de desen yapmak
Adobe Photoshop’ta hazır Pattern’leri kullanabiliyor ve dosyalayabiliyordunuz. Adobe Illustrator’de ise durumlar daha farklı. Define Pattern gibi bir özellik Adobe Illustrator’de (en azından bildiğim kadarıyla) yok. Fakat amaç birbirini takip eden desenler oluşturmak olduğu için Adobe Illustrator’deki Move To özelliği tam olarak işimizi görüyor. Birbirlerine 30 px uzaklıkta 45 derece eğimli çizgilerden pattern yapalım.

adobe-illustrator-moveto

V harfine bastıktan sonra soldaki araç paletinde aktif görünen araca çift tıklatığımızda yukardaki palet çıkacak. ‘Copy’ butonuna tıkladıktan sonra CTRL+D (CMD+D) komutu ile bu kopyalamayı sonsuza kadar kopyalar hale gelecek. Çoğalttınız öğe içinde -örnekteki gibi- stroke (kontur) içeriyorsa eğer büyütüp küçültmelerde sorun yaşanacağından expand yapmanız gerekir. Expand seçeneğini Object menüsünden bulabilirsiniz. Hazır Patttern’ler subtlepatterns.com adresinden indirilebilir. Sormak istediğiniz veya takıldığınız noktalar olursa mail atabilir, bu yazı altından sorabilirsiniz.

 

Pat