Mazlumun ahını alan Instagram

Paylaş

Mazlumun ahını alan Instagram

 

Yıllardır Snapchat’in kullandığı story özelliği bir anda her mecraya bulaştı; elden ele, dilden dile yayıldı gitti. Instagram bunu çalarken ne düşündü ne planladı bilinmez ama öyle yada böyle tuttu. Taklit aslını bu sefer öldürdü. Hazır tutturduk biz bunu alalım WhatsApp ve Facebook’a da yapıştıralım kafası tutmadı. Başlangıçta Facebook ve WhatsApp’ta tutması kesin gibiydi aslında. Google’da ‘Facebook Hikayeler’ aratmasında önerilen 8 sonuçtan 3 tanesi ‘nasıl kaldırırım?‘ şeklinde. Facebook’ta hikayeleri görmek istemeyenlerin sebebi ne? Kullanıcılar neden kullanmıyor? Instagram’da her gün 15 story paylaşan tayfadan değil mi bunlar? Facebook kullanıcılarının hepsinin Instagram profilini olduğunu düşünmüyorum. En azından yoğun kullanım olduğunu zannetmiyorum. Ama Instagram hesabı olanların birçoğunun Facebook hesabı var. Twitter kullanıcılarının yaptığı ‘benden uzak dur Facebook! İmajımı zedeliyorsun.’ duruşu Instagram kullanıcıları için yok. Yani Instagram’da hikaye paylaşanlar Facebook’ta bu özelliği görmek istemiyor.

Birkaç sosyal tartışma platformunda Facebook’un galeri şeklinde kullanılması alışkanlığından ve ‘akrabaların laflarını işittiğime değmez’ diye 24 saatte silinen bu paylaşım özelliği kullanmanın gereksiz olduğu yönünde eleştiriler okudum. Amcalar henüz Instagram’a alışamamışken, Facebook dahil tüm internet platformunu haber sitesi gibi düşündüğünden Instagram’daki story özelliği genç kullanıcılar için Twitter gibi ‘özel alan’ oldu. Twitter kesiminin endişesi ise apayrı. ‘Sümeyye’lerin ve mecraya haber sitesi muamelesi yapan herşeyi eleştiren öğretim görevlisi profillerinin yaygınlaşması en büyük endişeler.

Hikayelerin Instagram’da tutmasının bir başka sebebi ise Snapchat’in zamanında reklamını geniş kitlelere yaymayıp ‘özel’ bir yapıda kalması da olabilir. Bu çekici olabilir, Snapchat bir anda kullanıcı patlaması da yaşayabilirdi ama Instagram’ın hızlı büyüyüp sürekli kendini güncellemesi kullanıcılarda Instagram’dan başkası yalan havaları estirdi. Instagram’ın taklidi Snapchat’i yaşatmadı, Facebook ve WhatsApp taklidi de aslını değil Instagram’ı yaşattı. Bu taklit ile Instagram sinsice Snapchat’e ‘zirvedeyim canım sesin duyulmuyor’ dedi adeta. Bu arada Instagram Hikayeler’in Facebook’ta paylaşılabilir hale gelmesi için testler başladı.

WhatsApp içinse tamamen ölü doğan bir proje olduğu kesin. İnsanların kullanım alışkanlıklarına bir anda update getirilmez. İnternetin ülkemizde yaygınlaşmaya başladığı yıllardan itibaren mesajlaşılacak mecra belirlemekte, Tarkan’ı bağrımıza basmakta ve A Milli Futbol Takımımızı desteklemekte hep bir vücut olduk. mIRC, MSN Messenger, SMS paketleri derken konu WhatsApp’a kadar geldi. WhatsApp mesajlaşmak için vardır. Bizim en başından beri alışkanlığımız bu. Ülkece Facebook Messenger, Hangouts gibi mesajlaşma uygulamalarını benimseyemedik ve WhatsApp’ı aldık başımızın tacı yaptık. Bu noktada kal WhatsApp!

Özetle; Instagram alma mazlum Snapchat’in ahını, sonra çıkar Facebook ve WhatsApp’tan aheste aheste…

Facebook ve WhatsApp’a story özelliği getirilmesi Instagram ile suni bir yarış içine sokulmak istenmesi olabilir mi peki?

 

Önerilen Makaleler

Leave a Reply

Your email address will not be published.