Hemen yazının başında belirteyim Instagram’da çoklu hesap yönetmeye yarayan bir uygulama yok veya ben bulamadım. Web üzerinden yönetim ise bildiğim kadarıyla yok, olduğunu iddia eden siteler ve hizmetlerde saçmalıyor.

Instagram’da birden fazla hesap yönetmenizi sağlayan bir uygulama neden yok? Instagram kendisi izin vermediği sürece tahminimce hiçbir uygulama bunu yapamayacak. Çünküsü çok basit: Instagram uygulaması sadece telefonunuzda 1 tane yüklü. Publish, Hootsuite vb. uygulamalar sayesinde isterseniz 60 tane instagram hesabı ekleyebiliyorsunuz. Hatta bu hesapların her birinde Hootsuite uygulamasında olduğu gibi Instagram’daki Home, My Posts, Liked, Popular sekmelerini ve Scheduled gibi planladığınız gönderileri görmenizi sağlayan sekmeyi de görebiliyorsunuz. Örnek görüntü aşağıda. (Aşağıdaki hesaplar çeşitli sebeplerden ötürü hobi hesaplarım oldu takip edebilirsiniz reklam atmıyorum -şimdilik-)

hootsuite-uygulamasi

Henüz şu aşamaya kadar bu uygulamalar istediğimizi vermedi. Ben hesapları görüntülemek değil yönetmek istiyorum diyorsunuzdur heralde çünkü bunu bende çok dedim birçok uygulama denedim sosyal medyacı arkadaşlarıma danıştım fakat bir yolu yok.

Neden bir yolu olmadığını da biraz karışık da olsa bir örnekle açıklayayım. Telefonunuzda örneğin Mockup isimli bir instagram hesabı var ve bu bildiğimiz instagram uygulamasında açık. Siz Puplish veya Hootsuite uygulamasından Banner, Ribbon ve Pattern isimli instagram hesaplarını da eklediniz. Bir gönderi atacaksınız Publish uygulamasını açıp Ribbon hesabını seçtiniz ve ileri deyip o gönderiyi Ribbon hesabınızda paylaşacaksınız ama instagram uygulamasında Mockup hesabı açık. Bu tür 3.parti uygulamaları direkt seçtiğiniz hesapta paylaşım yaptırmaz. Sizi instagram hesabına yönlendirmek zorundadır çünkü bu uygulamalardan Instagram’daki description veya filter bölümünü göremezsiniz.

Eğer bu zorunluluğu ortadan kaldıracak bir yazılımcı çıkarsa alnından öper uygulamasını kullanırız. Siz Publish veya Hootsuite gibi 3.parti uygulamalarından paylaşımınızı Ribbon hesabını seçtiniz ama asıl Instagram uygulamasında Mockup hesabı olduğu için paylaş dediğiniz o gönderi Mockup hesabında paylaşılır. Bu durumda yapılması gereken ise şudur: asıl Instagram uygulamasına girilip Mockup hesabından çıkış yapıp hangi hesabınızda paylaşım yapacaksanız o hesabınıza girmeniz.

Bu giriş çıkış işlemini yaptıktan sonra 3. parti uygulamalarına ne gerek var diyeceksiniz. Sizin için aslında sadece bir hatırlatma görevi görüyor hadi biraz daha iyimser olalım description kopyalamanıza yarıyor diyelim.

Eğer siz Instagram’da çoklu hesap yönetmeye yarayan bir web site veya app keşfettiyseniz bundan haberdar olmak isterim.

Publish ve Hootsuite uygulamalarının incelemeleri için bu konuya bakabilirsiniz: Facebook, Twitter ve Instagram’da gönderi planlamak