İllegal Olmamanın Aylık Bedeli

İllegal Olmamanın Aylık Bedeli

İnternette sunulan hemen hemen her hizmetin illegal bir alternatifi var. Bu yazıyı okuyan herkesin bir torrent, lisanssız müzik indirme, warez stock fotoğraf veya font indirme geçmişi vardır. Bu artık inkarı mümkün olmayan bir konu haline geldi. Ev kirası, faturaları, mutfak masrafı, dışarıda harcanan paraların yanına bir de müzik dinlemek için, film izlemek için, bilgisayarımı virüslerden korusun diye antivirüs programlarına para ödeyeyim derken iş çığrından çıkıyor. Peki bu ihtiyaçları minimize edip temel internet gereksinimleri için biraz bütçe ayırsak nasıl olurdu? Maliyeti ne olurdu? Uygulama ve programların aylık fiyatları nedir ne değildir. Bu yazıda biraz bunlara değinip bir maliyet çıkaracağım. Tabiki herkesin gereksinimleri farklı. Örneğin bir yazılımcı için Shutterstock, Fotolia gibi hizmetlere bütçe ayırmak fazla lüx; aslında manasız olurdu. Standart bir internet kullanıcısı, reklam ajansları ve tasarımcılar için ayrı bütçeler çıkarıp yolumuza bakacağız.

spotfiy ücretlendirmeMüziği lisanssız dinlemeye alışan bir internet nesli için lüx gelebilir fakat müzisyenlerin müthiş emekleri (hepsi için aynı düşüncede değilim) için bir miktar pay ayırmak mümkün olabilir. Spotify 13,99 TL karşılığında lisanslı müzik dinlemeniz için müthiş bir uygulama. Arayüzünü, işlerliğini de çok beğeniyorum. 13,99 TL sadece tek başınıza satın alırsanız ödeyeceğiniz bir ücret. Öğrenciyseniz 6,99 TL, Spotify Aile hesabı ise 20,99 TL. Aile hesabından maximum 5 kişi istifade edebiliyor. Ücret ödemeden de kullanabilirsiniz tabi ama reklamlar ve listede istediğiniz şarkıya geçememek küçük çaplı sinir krizlerine sebep olabiliyor.


Spotify gibi Fizy’de geniş bir müzik yelpazesine sahip. Burada da ücret yine aynı.


İnterneti sadece film izlenen bir teknoloji olarak bilen insanları hesaba katmasak bile warez kullanımının en yoğun olduğu sektör sinema sektörü. Yani hakkı en fazla gasp edilen sektör.  CD teknolojisinin bizim ülkemiz gibi ülkeler dışında çok fazla kullanılmadığını da düşünürsek film ve dizilerin artık online bir platforma aktarılma zamanı gelmişti. Bu tür hizmet sağlayıcıları artmakla birlikte en geniş Türkçe içerik Netflix’de denebilir. Netflix’in 371 orjinal içeriği haricinde haklarına sahip olduğu yüzlerde dizi ve film var. İndirmeye gerek kalmadan bilgisayardan, tabletten, telefondan izlenebiliyor. PlayStation ve Smart TV’ler gibi platformlar da bu uygulamayı kendi içerisinde çalıştırabiliyor. Gelelim ücret konusuna. HD izlememe gerek yok veya zaten internetim buna müsade etmez diyorsanız aylık 15,99 TL ödemeniz gerekiyor. Her türlü içeriğe erişim imkanınız da oluyor, herhangi bir kısıtlama yok. Ama ben yanıma bir arkadaş bulur aynı anda ikimizde izleyelim ve hemde bu HD olsun derseniz bu ücret 27,99 TL oluyor. 4 ayrı bilgisayardan, tabletten veya telefondan izleriz derseniz 39,99 TL oluyor ki bu adam başı 10,00 TL oluyor. Her kullanıcı kendisine ayrı hesap açıp kendi listesini kontrol edebiliyor.


Film ve dizi paketi olarak alınabiliyor. Aylık 35,00 TL ücret ile 62 tanesi HD 250’den fazla kanalı satın alabiliyorsunuz. Mega Paket ismini verdikleri başka bir paket ile 75 tanesi HD 270’den fazla kanalı 45,00 TL’ye satın alabiliyorsunuz.


Blu TV’nin varlığından birçoğumuzun -en azından benim- Masum isimli dizi ile haberi oldu. Zaten geçmişi çok uzun zaman öncelere dayanmıyor. Ocak 2016’da açılan sitede şu an Blu TV özel yapımları hariç 1000’lerce içerik bulunuyor. Netflix gibi farklı platformlarda değerlendirilebilen bu hizmetin HD, tek kullanıcı, çift kullanıcı gibi farklı seçenekleri bulunmuyor. Aylık 12,90 TL ile bu hizmete ulaşılabiliyor.


Torrent sitelerinden dergi indiren sayısı ne kadardır bilemem ama okuyan insanlar da illegal yayınlara yönelebiliyor. Online PDF olarak okumaya alıştık sanırım. Her derginin fiyatı değişmekle birlikte aylık ortalama iki dergi 10,00 TL gibi bir ücrete denk geliyor. Ama ben tüm dergi ve gazetelere ulaşabileyim ve böyle makul ücretler ödeyeyim derseniz Turkcell’in Dergilik isimli uygulaması aylık 16,99 TL. 300’den fazla dergi ve popüler tüm gazeteler mevcut.


Bunca kalitesizliğe ve rezilliğe rağmen futbol hala ülkemizde büyük bir tutku. Her maç Google’dan veya Twitter’dan link aramak yerine aylık Digiturk Play paketi bana son derece mantıklı geliyor. Yayın hakları Bein Sports’a satılmadan önce ücret biraz daha düşük ve Avrupa Ligleri dahil paket halinde satılıyordu. Şimdi Süper Lig ayrı Avrupa Ligleri ayrı paketler halinde satılıyor. Sadece Süper Lig’i normal kalitede bilgisayar, smart tv, telefon veya tabletten izlemek isterseniz aylık 79,00 TL HD izlemek isterseniz 99,00 TL ödemeniz gerekiyor. İngiltere Premier Lig, İspanya LaLiga, TFF 1.Lig, Fransa Ligue 1, Brezilya Futbol Ligi, Turkish Airlines Euroleague, Spor Toto Basketbol Ligi, NBA, ATP Masters 1000 ve WTA canlı maç yayınları için aylık 14,99 TL ödemeniz gerekiyor. Bu pakette smart tv hakkını da almak isterseniz bu rakam 21,99 TL’ye çıkıyor.


Microsoft Word, Excel, Power Point ücretli miymiş demeyin! Adobe’dan Microsoft’a kadar birçok firmanın yazılımlarının haklarını koruyan BSA gibi bir kurum var ve cezaları fazlasıyla caydırıcı. Microsoft Office programlarını bireysel olarak lisanslı kullanmak isterseniz aylık ücreti 17,99 TL. İşletmeler için aylık 79,00 TL.


Yoğun internet ve program kullanımında ortaya çıkan veriler bir yerde depolanması gerekiyor. Bizim ülkemiz dışında birçok ülke bulut depolama sistemine geçti. Apple yeni ürettiği MacBook bilgisayarlarda USB girişi bile yok. CD teknolojisi 2015 yılından beri yok zaten. Bulut depolama sisteminde birçok alternatifiniz var. iPhone ve iPad kullanıyorsanız iCloud size daha fazla hitap ediyor olabilir. Aylık fiyatlandırma şu şekilde: iCloud 50 GB alan 2,99 TL, 200 GB alan 7,99 TL 2 TB alan 29,99 TL.


Google Drive için bireysel kullanımda 3 seçenek bulunuyor. 100 GB 5,79 TL, 1 TB 28,99 TL, 10 TB 239,99 TL.


Legal bir antivirüs programı bilgisayarımı korusun derseniz Kaspersky Anti-Virüs programı Temel PC Koruması isimli paket 3 PC için aylık 12,50 TL. Kaspersky’nin En İyi Koruma Çözümümüz ismini verdiği PC, Mac, Android, iPhone ve iPad platformlarında çalışan sürüm için ücret 3 cihaz aylık 20,74 TL.


Crack ile kullananlar için Microsoft Office programlarında olduğu gibi Adobe programları için de BSA gibi caydırıcı cezaları olan bir yazılım hakları koruyucu firması var. Bireysel olarak kullanıyorsanız yani herhangi bir ticari faaliyet için kullanmıyorsanız Adobe firmasının tüm programları aylık 149,00 TL. İşletmeler için (tek bilgisayar) 205,00 TL, öğrenciler ve öğretmenler için 58,53 TL, okul veya üniversite adına alınırsa her birey için 102,00 TL ödenmesi gerekiyor. Bu programları tek tek de satın alabilirsiniz.


Tasarımcılar için stock fotoğraflar ve vektörel indirme siteleri yer imlerinde hep olmuştur. Shutterstock tek başına tasarımcının grafik ihtiyacını karşılayabilecek kadar geniş bir içeriğe sahip. Web sitesinde 166 milyondan fazla telifsiz görsel, video klip ve müzik parçasına sahip olduklarını söylüyorlar. Azımsanmayacak kadar freelance fotoğrafçı, grafiker hatta ajanslar bile Shutterstock’a içerik eklemek için çalıştığını düşünürsek bu rakam abartı gelmiyor. Burada ücretlendirme sistemi biraz farklı. Lisans derecelerine göre ücret ödeniyor. Genişletilmiş lisanslar ismi verilen lisanslı içerikleri ticari ve haber amaçlarıyla kullanabiliyorsunuz. 5 görsel için 49$, 25 görsel için 229$ bedel isteniyor. Standart lisanslar içinse 10 görsel 49$, 50 görsel 125$, 350 görsel 199$, 750 Görsel 249$. Hesabı birden fazla kişi aynı anda kullanacaksa da farklı bedelleri var. 1 yıl boyunca her ay 750 görsel olmak üzere 2 Kullanıcı 379$ 3 kullanıcı 479$ 4 veya daha fazla kullanıcı içinse 579$ olarak ücretlendiriliyor. Çalıştığım ajanslarda hep tek kullanıcılı 750 görsel 249$ olan seçenek tercih edilirdi. Türk lirası ile 905,00 TL. Bu fiyatlar insanı Google Görseller’e veya www.thestocks.im sitesine yönlendirmiyor değil. Diğer stock fotoğraf sitelerine pek değinmiyorum çünkü fiyatlar hemen hemen aynı ve daha geniş içerikleri yok.

Standart internet kullanıcıları, tasarımcılar ve reklam ajansları için ayrı paketler yaparsak nasıl rakamlarla karşılaşacağımıza da bakalım.

Spotify veya Fizy’den birini kullanarak 13,99 TL, Netflix kullanarak 15,99 TL, Dergilik uygulamasına abone olarak 16,99 TL, Digiturk Play kullanarak 79,00 TL, iCloud bulut depolama sistemini kullanarak 2,99 TL ödemek durumundayız. Toplamda 128,96 TL ödeyerek lisanslı bir şekilde futbol maçları, dizi ve film izleyebilir, müzik dinleyebilir, kitap, gazete, dergi okuyabiliriz. Futbol olmasa da olur dersek bu rakam 49,96 TL.


Spotify veya Fizy’den birini kullanarak 13,99 TL, Netflix kullanarak 15,99 TL,  Dergilik uygulamasına abone olarak 16,99 TL, 200 GB alanlı iCloud bulut depolama sistemini kullanarak 7,99 TL ve tüm Adobe programlarını 149,00 TL karşılığında alarak aylık toplam 203,98 TL ile içi daha rahat tasarımcı olabiliyorsunuz. Shutterstock üyeliğini dahil edersek (ki kazancı yüksek projeler hariç bireysel olarak kimsenin bu üyeliği alacağını zannetmem) bu rakam 1.158,95 TL olmakla beraber bir de futbol maçlarının kölesiyim diyorsanız bu rakam 1.187,96 TL oluyor.


Reklam ajansları işletme sınıfından olduklarından yukarıdaki listede yer alan bireysel paketleri almalarının kendilerine bir faydası yok. Adobe’un tüm programları için bilgisayar başına 205,00 TL ödemek gerekiyor. Ortlama 4 bilgisayar için alınırsa 820,00 TL oluyor. Aylık Shutterstock üyeliği 750 görsel ve tek bilgisayar ücreti 905,00 TL. Microsoft Office için 79,00 TL, 2 TB alanlı iCloud bulut depolama için 29,99 TL ödemek gerekiyor. Ofis çalışanlarına Spotify Aile Hesabı alınıp verilirse 20,99 TL, 4 hesaplı Netflix hesabı verilirse 39,99 TL ödemek gerekiyor. Bir de ofiste maç izleyelim derseniz 79,00 TL daha ödemeniz gerekiyor. Toplamda bu hesabın içerisinden 1.973,97 TL ile çıkıyorsunuz.

Bu yazı 2018 Nisan sonlarında yayınlandı. Bu yazı yayınlandığında dolar 4,05 civarlarındayken şu anda 5,27 civarlarında. Buna bağlı olarak bazı fiyatlarlarda değişiklikler oldu. Fizy 13,99 TL’den 17,99 TL’ye çıktı. D-Smart Film ve Dizi Paketi 35,00 TL’den 42,00 TL’ye çıktı. BLU TV 12,90 TL’den 19,90 TL’ye çıktı. Turkcell’in Dergilik uygulaması 16,99 TL’den 19,65 TL’ye çıktı. Microsoft Office 17,99 TL’den 35,99 TL’ye çıktı -ki en fazla uçan fiyatlardan oldu.- Kaspersky 12,50 TL’den 42,49 TL’ye çıktı. Shutterstock üyeliği 905 TL’den 1.408 TL’ye çıktı. Standart internet kullanıcıları, Tasarımcılar ve Reklam Ajansları için yaptığım paketlerin fiyatını hesaplamaya şu anda ciddi anlamda korkuyorum. Gerçek anlamıyla warezciliğin hakkını verebiliriz artık.

 

Önerilen Makaleler

7 Comments

 1. spotify ve netflix kullanıyorum hizmetlerinden memnunum yalnız artık internete para ödemekten sıkıldım

 2. Aslında sezarın hakkını sezara vermek gerek. Yukarıda sayılanların pek çoğu gerçekten aldığı parayı haketse de ligTV için aynını söyleyeyemeyeceğim. Kendi ligimizi izlemek için para ödemek hemde senelik 1200 tl biraz fazla geliyor. Blogunuzu çok geç farkettim bundan sonra takip edeceğim ynei yazılarınızı bekliyor olacağım, iyi bloglamalar..

  1. Teşekkür ederim

 3. Kenar Yazarı

  Hocam güzel bir yazı olmuş. Özellikle kullanılan programdan maddi gelir elde ediliyorsa, warez kullanımdan uzak durmak daha sağlıklı olacaktır. Legal kullanım ve yerli yazılımlarımızın artması dileğiyle, iyi günler.

  1. Kazanıma bağlı olarak warez kullanımı legalleşmez diye düşünüyorum. Yerli yazılımlar konusuna hiç girmek istemiyorum 🙂 Teşekkürler.

 4. Merhaba Mehmet. Bu yazına Ismail’in senden bahsettiği bir yazıyı okurken ulaştım. Güncelleme kısmına gelene kadar fiyatlar ne kadar ucuzlamış diye seviniyordum.

  Güncelleme yazısını okuyunca keyfim kaçtı. Gerçekten korsan içerik kullanmak ülkemizde normal olarak karşılanabilir. Zira lisans ücretlerini vererek kullanmak zengin işi oldu.

  1. Merhaba,
   Muhtemelen hiçbir güncelleme fiyatları düşürmez. Belki özellikleri kısıtlayıp fiyat düşürebilirler. Ayrıca son güncellemeden sonra Netflix fiyatı da arttı 🙂 Korsan programdan yana değiliz tabi ama dediğin gibi zengin işi oldu. Yorumun için teşekkür ederim 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *