Grafik Tasarım’da 2022 Trendleri

2022-grafik-tasarim-trendleri
Paylaş

Grafik Tasarım’da 2022 Trendleri

2022 FOTOĞRAF TRENDLERİ

 

Hareketli fotoğraflar

Geçtiğimiz 2 sene boyunca yaşam, canlılık ve hareket adına şahit olabildiğimiz pek bir şey yaşayamadık. Şimdi onları geri alma zamanı! Bu yıl pandemi dönemini unutturacak, hayatın içinden capcanlı fotoğraflar ön planda.

Sosyal Aktivizim

Foto muhabirliği bu sene bize nasıl bir araya geldiğimizi ve doğru amaçlar uğruna nasıl birlikte savaştığımızı gösterecek. Toplum ve markalar güçlerini birleştirirse ne olabilir sorusunun cevabını bize fotoğraflayacaklar.

Foto Manipülasyon

Fotoğraflar tek başına bir çok anlam ifade ediyor. Bir çok görünmezi görünür hale getiriyor. Sürrealite ise fotoğraflar ve üç boyutlu görüntüler eşliğinde yaratıcılığın zirvesine tırmanıyor.

2022 GRAFİK TASARIM VEKTÖR TRENDLERİ

 

Çeşitli ve Kapsayıcı

Sosyal konular geçtiğimiz yılın en çok konuşulan konularından biriydi. En başta ABD’de yaşayan Afro Amerikan kökenli halka karşı özellikle polis tarafından uygulanan şiddete ve ırkçılığa karşı kurulmuş sivil toplum hareketi olan ‘Black Lives Matter’ hareketi vektör görüntülere oldukça fazla yansıdı. Ayrıca LGBT bireylerin sosyal hak arayışı da bu yıl yine fazlasıyla konuşulacak gibi.

 

Nötr Renkler

Yeni dönem renklerinde artık canlı renklerden daha çok nötr renkleri görüyoruz. Pandemi sürecinde yaptığımız her işe ara verdik, sakinleştik ve artık nötr renkleri tercih eder olduk. Stok sitelerin tercihleri de bizi bu yönde değiştirdi. Kim bilir belki de aşırı duygusal uyarımları olan bireyleri sakinleştirmek için daha sakin renkler bilinçli olarak tercih edildi.

Renklerin dili ile ilgili daha çok bilgi almak isterseniz bu bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz.

 

Serif Yazı Tipleri

Bir süredir ortalıkta görünmeyen tırnaklı yazı karakterleri özellikle sosyal medya gönderileri için tasarlanan çalışmalarla birlikte geri döndü. Nötr renklerle harika bir uyum yakalayan tırnaklı yazı karakterleri 2022 yılında da çokça kullanılacak gibi görünüyor.

 

2022 Mockup Trendleri

 

Basit Mockuplarla Doğaya Dönüş

2022 yılı iklim değişikliğine olan bağlılığını güçlendirmek için mockup kullanımlarında çevreye, yeşile, doğaya odaklanacak. Bitkiler, çiçekler ve ağaçlar grafik tasarımlarının sunumu için en çok talep edilenlerden olacak. Ayrıca minimal tarzı ile trendi yakalayacak. Süslü kompozisyonlardan uzakta temiz odaklı tasarım elde etmek için bu senenin mockup tarzı: ferah ve minimal. Grafik tasarım bu sene doğa ana ile beraber…

 

Gold Mockuplar

Gold ve siyah bu senenin mockup tasarımlarında yine zirvede olacak. Mat arka planlar üzerindeki altın öğeler, tasarımlara lüks ve ayrıcalık katacak. Kişisel olarak pek tercih etmesem de seveni çok 🙂

 

 

Mobil Web ve App Mockupları

Cep telefonlarının hayatımızın ne kadar odağında olduğunu bu sene daha net hissettik. Pandemi süresince elimizden telefon hiç eksik olmadı. Bu sebeple 2022 ve geleceğin dünyası bundan daha çok beslenecek gibi görünüyor. Mobil uyumlu web siteleri ve uygulamalar kendilerini bu mockuplar üzerinden müşterilerine gösteriyor ve bu artık bir vazgeçilmez olarak tasarımcıların hayatına hızla girdi.

 

2022 Icon Trendleri

 

Detaylı Çizgiler

İllustrasyon trendleri ikonların arasına karışmaya devam ediyor. 2022 noktalı desenler ve ince detaylı çizgilerin oluşturduğu ikonların yılı olacak. Görmeye alışık olduğumuz outline ve dolgulu ikonlar yerini daha çok illüstrasyona benzeyen ikonlara bırakıyor. Nötr renkler tabi her yeri sardığı gibi burada da bizimle.

 

Flat

Her yıl olduğu gibi bu yıl da flat ikonların senesi olacak. Grafik tasarım için düz ve sadelik tüm tasarımcılar için tercih sebebi oluyor.

 

Temel Degrade Çizgisel Renk

Birçok illustrasyonda birbirinden bağımsız ama bir araya geldiklerinde müthiş uyum yakalayan geçişli renklerin kullanımını görmüştük. Bu çok tutulan bir akım haline geldi. Önce sadece renk geçişlerinin kodlarını veren siteler açılmaya başladı. Ardından da bu senenin trendi olan gradyan çizgisel ikonlara derinlik verdi.

 

Grafik Tasarım 2022 Renk Paleti

Renk, tasarımın en önemli parçasıdır desek heralde kimse itiraz etmez. Bu yıl hangi renkleri daha çok göreceğiz peki? Parlak, canlı kombinasyonlar da var nötral renkler de…

Peki renk araçları bize ne kadar yardım edebilir? Siz en iyisi bu linki ziyaret edin. Renk yardımcısı siteler ve uygulamalar.

 

Soğuk ve Sıcak: Turuncu-Mavi

Nötral renkler her ne kadar geneli vursa da canlı renklerin alıcısı da hiç de az değil. Portakalı mavi arkaplan üzerine fotoğraflayan ilk kimse gerçekten büyük iş başarmış. Bugünlerde stok sitelerinin en iddialı fotoğrafları arasında turuncu-mavi birlikteliği var. Tasarımcılar film afişlerinde mavi-turuncu birlikteliği ile harika işler çıkarıyor.

 

Neo Neonlar

Parlak tasarımlar artık neo neon renkler olmadan yapılamayacak gibi. 2022’de mavi, kırmızı, mor, sarı renklerinin en parlak en canlı tonları bir araya gelerek ilgi çekici tasarımlarda kullanılıyor.

 

Kış Havası

Neo Neon renkler heyecanlı aktif markalar için güzel seçimlere yol açacak gibi olsa da nötr renkler 2022’de sakinlik isteyenler için bir alternatif olacak.

 

Yeşil alanlar

Bu yıl doğa ana ile yeniden bağlantı kurmak için harika bir yıl olacak. Bu da yeşillere ve kahverengilere dönüş anlamına gelir. Vahşi doğada bulunabilecek tüm olağan renkler. Doğanın renk açısından sunabileceği çok şey var. Kahverengi, yeşil, sarı ve bej. Dünyanın sorunları ve onları yakalayabilenler için en çekici tasarımları ortaya çıkaracaklar.

 

2022’nin rengi: Büyüleyici ‘Peri’ Mor

‘Peri’ mor, bizi büyüleyen o anın küresel zamanının ruhu ve içinde olduğumuz geçişin bir simgesidir. Yoğun bir pandemi döneminden çıkarken, kavramlarımız ve standartlarımız değişiyor. Fiziksel ve dijital yaşamlarımız yeni şekillerde birleşiyor. Bu değişimin simgesi aynı zamanda bu yılın da rengi olarak karşımıza çıkacak.

 

grafik-tasarim

Önerilen Makaleler

Leave a Reply

Your email address will not be published.