Facebook ve Twitter için bu uygulamalar zaten vardı. Facebook sayfanızda ileri bir tarih ve saate planladığınız gönderi Facebook tarafından pek sevilmez, gösterim oranı çok düşüktür fakat çıkarmış olmak için çıkarmışlar bu özelliği. Bunun üzerinde durmayacağım yinede sormak isteyenler olursa bu gönderi altından cevaplayabilirim.

Twitter, okuyucu odaklı kullanıcı barındırdığından görsel ağırlığı yok. Fakat Instagram tamamen kullanıcı odaklı olduğu için görsele önem vermek zorunda. Bu arasındaki farkı neden anlattığıma gelecek olursak; Twitter ileri tarihli gönderi paylaşımında görsel üzerinde değişiklik yapma zorunluluğu getirmediğinden direkt paylaşılabiliyor. Instagram ise görsel üzerinde filter özelliğinden ve description’un başka pencerede girildiğinden dolayı planla-paylaş özelliği işlemiyor. Instagram için gerçek zamanlı girip paylaşmaktan başka çaremiz yok. 2 tane instagram hesabı yönetenler için çok büyük sıkıntı yok fakat 8-10 tane hesap yöneten arkadaşları hiç düşünmeyen bir Instagram gerçeği var.


crowdfire-appCrowdfire: 1 Twitter ve 1 Instagram hesabını ücretsiz bir şekilde ekleyebiliyorsunuz. Bu eklediğiniz hesaplarda sizi takip eden ama sizin takip etmediğiniz kişileri ve siz takip ettiğiniz halde sizi takip etmeyenleri gösteriyor. Sizi takip etmeyen 150 kişiyi şutladıktan sonra bir 150 kişiyi daha şutlamak için 90 dakika kadar beklemeniz gerekiyor. Whitelist özelliği sayesinde sizi takip etmeyen ama takipten de çıkarmak istemediğiniz kullanıcıları bir araya toplayıp onları unfollow etme riskinden kurtulmuş oluyorsunuz. Upgrade ile farklı özelliklere kavuşabiliyorsunuz.

Ücretlendirme ise 2 plan halinde. 1. planda, her ağdan 2 hesap + Twitter’da sınırsız follow ve unfollow + 10.000 whitelist + 10.000 blacklist. Fiyatı ise 1 aylık 26.99₺ 3 aylık 64.99₺.

2. plan ise daha pahalı. 1 aylık 52.99₺ 3 aylık 117.99₺. Pakete dahil olan içerikler ise şunlar: Her ağdan 5 farklı hesap DM’lerde ‘via crowdfire’ ibaresi yok + Twitter’da limitsiz follow ve unfollow + 10.000 whitelist + 10.000 blacklist.
Benzer işlevsellikteki siteler web’de çok kolay bulunabildiğinden dolayı önerebileceğim bir uygulama değil.

crowdfire-application-960x625


publish-appPublish (Take-Off): Bu benim asıl kullandığım uygulama. Crowdfire’ı çıkaran firmanın. Zaten Crodwfire uygulamasında reklamı yapılıyor publish’in. Publish tam olarak planlamanın yapıldığı uygulama. Crowdfire’da eklediğiniz 1 Twitter ve 1 Instagram hesabı burada görünüyor.

Planladığınız gönderini hem eklediğiniz Twitter hesabına gidiyor hemde uyarı vererek Instagram hesabında paylaşmanızı sağlıyor. Twitter kısmını açıklayayım: 140 karakterten fazla text girdiğinizde en son kelimeniz üç noktalı bir şekilde paylaşılıyor ki bu son kelimeniz hashtag bile olsa yarıda kesip üç noktayı yapıştırıyor. Ayrıca gönderinize eklediğiniz resimde sağlıklı bir şekilde paylaşılıyor zamanı geldiğinde.

Instagram kısmı ise tabi yine sıkıntılı. Description bölümünde sizin için bir hafıza şovu yapıyor. O gönderi için eklediğiniz açıklama zamanı geldiğinde, paylaşacağınız anda bir anda telefonun belleğine düşüyor ve sadece yapıştır deyip paylaşıyorsunuz. Bu hata aslında Ağustos 2015’in başlarında yoktu. Bu tarihten önce Publish’te description’a ne eklediyseniz tekrardan yapıştırmanıza gerek kalmadan o text ile paylaşıyordu (heralde bozdular uygulamayı). Publish’den bir uyarı düşüyor telefonunuza açtığınız anda gönderilecek resim ve resimin altındaki Instagram ikonu görünüyor. Instagram ikonuna daha siz dokunmadan kendisi talimatı veriyor ve açılan ekrandan “Instagram ile aç” ikonuna tıklayıp sizi Instagram uygulamasına götürüyor. Description yapıştırıp ileri deyip filter seçeneklerine geliyorsunuz ondan sonrası bildiğiniz gibi.
Paylaşacağım görseli hatırlatma kurup, bu tür 3.parti uygulamalarını hiç kullanmadan direkt Instagram uygulamasına giripte paylaşabilirim. Bu da bir seçenek.
Ücretlendirme Crowdfire uygulaması ile ilgili. Burada upgrade ettiğiniz hesap Publish’te de geçerli.


instagram-publish-application

1- Paylaşım yapılacak hesap seçiliyor (her seferinde seçmek zorunda değilsiniz)
2- Description (açıklama) bölümü dolduruluyor ve fotoğraf seçiliyor
3- 2. bölümdeki pembe ok sağa doğru itiyorsunuz parmağınızla 3. bölümdeki ekran çıkıyor.
4- İstediğiz tarih ve saati seçiyorsunuz
5- Ardından saati geldiğinde telefonunuza bildirim geliyor
6- Bildirimi açtığınız anda uygulama kendiliğinden mavi instagram ikonuna tıklıyor. Yeşil alanda gördüğünüz uyarı description kopyaladım, hafızama aldım uyarısı
7- Kendiliğinden veya elle mavi instagram ikonuna tıklandığında bu ekran geliyor ‘open in instagram’ diyoruz
8- Eklemek istediğimiz filtreyi seçip ileri diyoruz (filtreler sürekli güncelleme alıyor)
9- Description (açıklama) kısmında yapıştır diyoruz ardından tamam diyerek paylaşıyoruz


 

hootsuite-appHootsuite uygulamasının Publish’ten fazlalıkları var fakat hayat kurtarıcı cinsten değil. Ücret ödemeden 3 hesap ekleyebiliyorsunuz. İsterseniz 3 taneside Twitter olabilir veya 3 tanesi de Instagram olabilir (kaç tane olursa olsun sonuçta instagram uygulamasında hesabı switch etmek gerekiyor) veya 1 Twitter 2 Instagram hesabı tamamen size kalmış. Gönderi planlama, hesaplar arası Home, My Posts, Liked ve Popular sekmelerini gezebilme, Twitter istatistikleri tutma özellikleri var. Ara kısmında 1 km, 2 km, 5 km, 10 km, 25 km uzaklıklardaki tüm kullanıcıların tweetlerini tarıyor ve karşınıza çıkarıyor.
Web üzerinden paylaşım yapabiliyorsunuz bu uygulamanın en büyük artısı bu. Fakat paylaşım dediysek tabi tamamı web üzerinden değil. Web üzerinden fotoğrafınızı yüklüyorsunuz fakat telefonunuza bildirim gönderip (yine o bizi tıkayan nokta) Instagram uygulamasını açmanızı istiyor. Hal böyle olunca Instagram uygulamanızda account switch etmeniz gerekiyor. -ki bu özellik Twitter’daki gibi değil tabi. Bildiğiniz çıkış yapıp diğer hesabınızın adı ve şifresiyle giriş yapıyorsunuz yani- Twitter içinse büyük bir kolaylık gibi görünüyor ama Tweetdeck’in yanında bu uygulamanın esamesi okunmaz. Bu arada bilmeyenler için söylüyorum Tweetdeck uygulaması artık 3.parti uygulama değil. Twitter sahiplendi Tweetdeck’i. Hootsuite uygulamasını 30 günlük deneme pro sürümü kullanabiliyorsunuz sonrasında ise her ay 9.99 $ sizden gasp ediyor.

hootsuite-application-960x562