Açık hava (outdoor) reklamları normalde tamamlayıcı mecra olarak değerlendirilir. Örneğin Coca-Cola ‘bak bu müthiş ürünü al mutlaka al kesin al ha’ demek için Billboard’a çıkmaz. Zaten televizyon reklamlarında, internet reklamlarında veya gün içerisinde heryerde bu markayı veya yeni çıkardığı bir ürünü veya kampanyalarını görüyoruz. Açık hava reklamları ile, bu reklamları algıya yönelik akılda kalıcılık için çalışır. İşe giderken bilboard veya herhangi bir yerde gördüğünüz reklamı veya marka logosunu işe gittiğinizde internet reklamlarında, işten eve gittiğinizde televizyon reklamlarında göremiyorsanız outdoor çıkmanın etkisi büyük olmaz.

Türkiye’de dergi reklamı gibi açık hava reklamı görmeye alışık olduğumuzdan reklamcılığın bu tamamlayıcı algısını unutmuş olabiliriz. Türkiye’de marka bilinirliğine yönelik çalışma için değil, dergiye reklam girer gibi ürün satmak için Billboard’a giren markaları fazlasıyla görüyoruz. Diğer yanlış ise; açık hava için çalışılan reklamlarda gereğinden uzun metinler ve renkler. Gerektiği kadar mesaj, logo ve kolay yönlendirilebilecek bir iletişim adresi yeterli olabilecekken uzun uzun metinler, karmakarışık renkler, küçücük logolar, birbirine girmiş imajlar bu mecranın amacına hitap etmeyen durumlardır. Aynı durum toplu taşıma, araç üzeri reklamları veya herhangi bir açık hava mecrası için de geçerli. Çünkü açık havada insanların görebileceği 3-5 saniyedir. 3-5 saniyede mesajı veremiyorsanız reklamın hiçbir değeri yok. Billboard’dan zeytinyağı sattığına inanan firmalar ve onları maddi kaygılardan ötürü uyandırmayan ajanslar ve kreatiflikten uzak grafik tasarımcılar olduğu sürece daha çok peynir, yumurta, mont reklamı görürüz açık havada.

Aşağıdaki galeride elin adamlarının yaptığı akılcı, kreatif, modern çalışmaları görüyoruz. En yakın zamanda ülkemizde de görmek nasip olur inşallah.