Yeterli olsun olmasın bütün işlerde Photoshop kullanmak, Illustrator veya InDesign programlarını ya gereksiz bulan yada bilmeyen tasarımcıların kafası maalesef kumun içindedir.

Zaman
Her işte ve hayatın her alanında zaman insanlar için en net kullanılması gereken araç iken 1 saatte çıkabilecek bir tasarımı diğer programları kullanmamak veya program bilgisizliği sebebiyle 3 saate çıkarmak tasarımlar için de elbette tatsız bir mevzu. En basitinden Illustrator’de kesikli çizgi yapmanız 1 dakikada çözülebilecekken Photoshop’ta yapmaya çalışmak zamanınızı gasp eder. Çünkü Photoshop’ta bunu yapmak için Pen’e stroke path atamak yada bulaşmadan yapayım derseniz brush araştırmak en az 15 dakikanızı alacaktır.

Tarz
Photoshop kullanan tasarımcı infografik öğelerden, karakter illustrasyonlarından pek yararlanmaz. Bu materyaller genelde vektörel formatlı olduğundan programlar arası taşımak ekstra bir enerji harcatır ve meşhur shutterstock infografikleri genelde Photoshop’a geçerken gölgeleri patlar. Genel olarak gördüğüm; sadece Photoshop çalışanlar arkaplanlara inanılmaz efektler verip, ana imajlarına fırçalarla sabit dokunuşlar yapar. Cam efektleri vazgeçilmez, gölge kullanımları fazlasıyla gösterişlidir. Belki daha fazla üç boyut gördükleri de söylenebilir bu da bir artısı olarak kabullenilebilir.

Tipografi
Baskılı işlerde Photoshop kullanmak tasarımcılar için aslında beraberinde birtakım sıkıntıları da getiriyor. Baskıyı ellerine aldıktan sonra tasarımcılar font kırıklıklarıyla fazlasıyla karşılaşırlar. Özellikle zemin koyu ise rahatlıkla göze çarpar. Piksel tabanlı bir program olmasının en feci yanı budur belkide.

Renk
Illustrator’deki renk paleti ve renk kütüphanesi Photoshop ile benzer. Illustrator’de Pantone CMYK Coatad ve Pantone CMYK Uncoated kütüphaneleri kurumsal tasarımlarda hayat kurtarır. Photoshop’ta da Swatches panelinde pantone renkler coated ve uncoated olarak ayrıca veriliyor ve bu renkleri kaydetmeniz için de kendinize ayrı bir swatch oluşturabiliyorsunuz. Illustrator’de biraz daha ileri gidilmiş ve renk panelinde kullanılan renkleri veya kullanılmayan renkleri bir arada seçip silebilir veya kopyalayabilirsiniz.

Performans ve Kapasite
Photoshop piksel tabanlı olduğundan bilgisayarınızdan Illustrator’den ve InDesign’dan daha fazla ram kapasitesi ister. Ayrıca çalışma alanı büyüdükçe döküman boyutu yükselir 2 GB’dan daha fazla alan kaplayan dökümanlar PSD formatında değil PSB formatında kaydedilir.

Artboard
Adobe Photoshop’un 25. yıla özel çıkardığı müthiş sürüm ile artboard mantığı artık Photoshop’ta da var. Bu çok yeni bir özellik olduğundan bilmeyenler olabilir; araç çubuğunda genelde en üstte duran ok’un üzerine sağ tıkladığınızda artboard kullanma aracı çıkacaktır.

photoshop-artboard

 

 

 

Tabi layer mantığı olduğu için Illsutrator’deki gibi çok seri bir şekilde aralarında geçiş kolaylığı yok.

Photoshop kullananları incitmek gibi bir derdim yok sadece Photoshop’un dışında da bir grafik gerçeği olduğunun altını çizmek istedim. Photoshop’un Illustrator’e göre ve yer yer de InDesign’a göre artıları tabiki var. Özellikle 25. yıla özel çıkan sürüm ile. Belki bir süre sonra sadece Illustrator kullanmanın zararlarına dair bir yazı da yazarım.

Son olarak: Photoshop bir alışkanlık olarak beyaz alanları doldurmayı beraberinde getiriyor (: