2019 Grafik Tasarım Trendleri: Metalik ve Tipografik

2019 Grafik Tasarım Trendleri: Metalik ve Tipografik

2018 yılında grafik tasarım dünyasında neler olup bittiğini hep birlikte gözlemledik. Birçok harika grafik, web arayüz, baskılı materyaller, ambalaj tasarımları ve diğer tasarım türleriyle dolu, güçlü bir yıl geçirdiğimizi söyleyebiliriz. Hatta Grafik Tasarım’da 2018 Trendleri konu başlığında değinmiştim. 2018’deki Logo Tasarım Trendleri‘ne de ayrıca değinmiştim. Kısa kısa bu sene nelerle karşılaşabileceğimize bir bakalım. Size en yakın gelen tarzı yorumlarda paylaşabilirsiniz.

Çerçevelerin dışında açık kompozisyonlar

Bir süredir, tasarımcılar bitmiş bir tasarım hissine ulaşmak için her şeye çerçeve koyarlardı. Son zamanlarda, “resmin” sadece bir kısmını gösterildiği, anlaşılır, açık, havadar tasarımlara bir eğilim var. Her parça tüm tasarımın sadece bir bölümünü gösteriyor gibi görünmekle birlikte, tasarımcılar genel konu ile kolayca oynayabilir ve kompozisyonun devam ettiği her bir parça ile kelimenin tam anlamıyla sonsuz olmasını sağlayabiliyor. Bu trend web tasarımında kolayca uygulanabilir. Baskı tasarımlarında bile mümkün olabilen bir trenddir. Açık kompozisyon tasarımı gören herkesin hayal gücüne dokunur ve orada başka ne olduğunu merak etmenizi sağlar.

Yeni nesil 3 boyut derinlik

3 boyutlu tasarımlar son birkaç yıldır oldukça istikrarlı ve kalıcı bir trend olduğunu kanıtladı, bu yüzden 2019’da kesinlikle çoğunu göreceğiz. Tasarım meraklılarını tasarımın içine çekmesini sağlayan şaşırtıcı 3D başyapıtlarını yaratmalarına izin verecek şekilde hızla gelişen teknoloji, grafik tasarımcılar için olumlu anlamda gelişme kaydediyor.

3D trendi kesinlikle 2019’da web tasarımının büyük bir parçası olacak. Tasarımcılar, gerçek dünyayı ve bizi alternatif evrenlere hatta geleceğe götürenleri hatırlatan parçaları yeniden tasarlayacak. Bu eğilimin sahip olduğu olanaklar gerçekten sonsuz, bu yüzden 2019’da bu eğilimin gelişeceği beklentisi yüksek.

Tipografi kesinlikle 3D de dahil olmak üzere 2019 grafik eğilimlerinin hiçbiri tarafından es geçilemeyecek duruma geldi. Genellikle tasarımın ana görsel öğesi olarak oluşturulan 3D tipografi, tasarımcılara doğaçlama yapma özgürlüğü tanıyor. Sadece 3D tipografi kullanarak bile grafik tasarımcılar bizi yepyeni bir dünyaya sokabilecekler.

Yerçekimine karşı materyaller

90’lı yıllarda yaşayanlar günümüzde uçan arabaları görmek için bugünleri bekledi ama o kadar hızlı gidememiş olabiliriz. Ancak grafik tasarımdaki uçan unsurların dönemi kesinlikle geldi. Uçan ve kayan materyaller, grafik tasarım eğilimlerinin 2019 öngörüleri arasında. Yerçekimi olmayan bir ortamda olduğu gibi hareket eden tasarımlar fikri genel özgürlük duygusunu verir.

Yerçekimine karşı tasarımlar, ambalaj tasarımları sunumlarında da görünmekte ve ürüne farklı bir dünyadan geldiği hissini vermektedir. Bu tarz  tasarımları gören herkes, merakı doğal olarak arttıran bu tasarımlara bakarken fütüristik hisleri kolayca kavrayabilir. Sonuç olarak, sıradan bir ürün kolayca olağanüstü bir ürün haline gelebilir. Anti-yerçekimi aslında 2019’da grafik tasarım trendlerinde çok fazla görülecek bir trend.

Canlı renkler: Hayal Dünyası’na bir gezi

Canlı renk kombinasyonları, rüya gibi renk geçişleri ve degradeleri, 2019’da sadece daha canlı bir şekilde ‘canlı renkler modası’na devam edecek.

Bu hayal gibi tasarımları büyüleyici kılmak için fütüristik renkler kullanılıyor. Tasarımcının hayal gücüne aktarmasına yardımcı oluyor ve doğaçlama için çok daha fazla alan sunuyor.

Metalik etki: Parla, daha fazla parla!

Altın modası hiçbir zaman geçmez, ancak 2019 grafik tasarım trendlerinde tasarımlara dahil olan birçok metal elementi göreceğiz. Özellikle 3D tasarımlara gelince, altın ve diğer metalik materyaller tüm tasarımı bir üst seviyeye taşıyarak pahalı ve ayrıcalıklı görünmesini sağlar.

Bu tür tasarımlar, ışık yüzeylerine çarptığında güzel bir parlak renkler paleti gösterdikleri için büyüleyici görünür.

Metalik materyaller -özellikle altın ve metal- 2019’da çoğu kez ambalaj tasarımı üzerinde görünerek ona lüx ve ayrıcalıklılık hissi veriyor.

Sıvı etkisi: Akışkan Tasarımlar

Sıvı etkisi dediğimiz trend, tipografi söz konusu olduğunda çok fazla özgürlük verir. Sıvıların farklı hallerde oldukları göz önüne alındığında, tasarımcılar kolayca doğaçlama yapabilir ve tasarımlarına çeşitli sıvı etkileri verebilir.

Önümüzdeki dönemde web tasarımlarında da sıvı efektler yer alacak. Full width açık tasarımlar ile birlikte, web tasarımındaki sıvı dokular genel olarak daha hayali ve mistik görünmesini sağlar.

Sıvılardan ilham alan bu işler 2019’da da oldukça popüler olacak. Sıvılar doğal yollar çizerek grafik tasarımcılara kolayca ilham verebilecek benzersiz desenleri ve dokuları şekillendirme imkanı verebiliyor.

Maxi tipografi = Maxi etki

Grafik tasarımın ayrılmaz bir parçası olan tipografi belli eğilimleri izler – bazıları yıllarca kalır-, bazıları ise oldukça hızlı kaybolur. Daha önceki örneklerde gördüğümüz gibi, tipografi farklı alanlarda kullanılabiliyor. Düz veya 3D şeklinde olabilir. Sıvılaştırılabilir veya metalik bir efektle yapılabilir. Kesin olan bir şey var: grafik tasarım trendleri 2019’daki tipografi kesinlikle maxi olacak!

Dahası, tipografi tasarımda aktif olarak yer alacak. Farklı yazı tipi ağırlıklarının ve yoğunluk değerlerinin kombinasyonu, dikey, çapraz ve yatay yönlendirme arasındaki kombinasyonlar ve hatta dağınık tipografi görünümleri 2019’da norm olacaktır.

Anahat tipografi: Dolgulara izin yok!

Diğer materyallerin modası geçmiş gibi görünmekle birlikte, anahat tipografisi gittikçe daha popüler hale geliyor, bu yüzden 2019’da zirveye ulaşması zor değil. Önümüzdeki yıl grafik tasarım ve web tasarımının önemli bir parçası olacak, bu yüzden kesinlikle 2019 grafik tasarım trendlerinde yeri var.

Maxi anahat veya yaygın tabiriyle stroke harfler genellikle web sitesi tasarımlarında, iç mekan tasarımlarında, kurumsal kimlik tasarımlarında kullanılıyor.

Alternatif sanat: Fırça darbeleri, boyamalar, ışıklar ve karalamalar

2019’da, bu alanda çok fazla doğaçlama göreceğiz. Freestyle resimler ve karalamalar kesinlikle klasiğe oranla çok daha eğlenceli. Kaotik vuruşlar ve farklılık bırakan renk lekeleri; iddialı görünen sıradışı bir tasarım…

Bu eğilim, genellikle metalik efekt gibi diğer trendlerle birlikte daha çok ambalaj tasarımı alanına giriyor. Renklerin dikkatli seçilmesi, vuruşların ve lekelerin sunulduğu eşsiz şekil kombinasyonlarının birleşimi ambalaj tasarımını sıkıcı bir tasarım alanı olmaktan çıkarıyor.

Karalama tarzı çizimler sıklıkla sonsuzluk izlenimi verir, bu yüzden onları açık kompozisyon tasarımlarının bir parçası olarak göreceğiz.

Hem gerçekçi hem flat tasarım öğeleri

Grafik tasarımcılar, dikkatleri çekmek için her zaman tamamlayıcı unsurları birbirine katmaktan geri durmuyor. Gerçekten yenilikçi ve beklenmedik bir tarz üretme söz konusu olduğunda, tasarımcılar alışılmadık teknikler kullanırken stillerin karışımını denemeyi tercih ediyorlar. Tamamen flat görsel unsurlarla birleşen gerçek nesneler, bence 2019 grafik tasarım trendlerinden biri olacak.

Genellikle web sitesi tasarımlarında, ambalaj tasarımlarında, editoryal tasarım ve diğer grafik tasarım türlerinde, gerçekçi nesneleri tamamen flat öğelerin resimlerle birleştirilmesi, yaratıcılık, ustalık ve en önemlisi çerçevelerin dışında düşünmeyi gerektirir. Bu yüzden bunu doğrudan 2019 grafik tasarım trendlerine ekledim.

2019 Rengi: Living Coral

Her yıl, yılın renginden ilham alan tasarımlar var. Her yılın sonunda, renk diktatörü Pantone, gelecek yılın renginin ne olacağını açıklıyor. Doğal olarak, bu renk, web tasarımı, ambalaj tasarımı, baskı tasarımı vb. dahil olmak üzere grafik tasarım endüstrisinin tüm alanlarına giriyor.

Pantone: 16-1546 TPX
RGB: 250 114 104
HEX/HTML: FA7268

2019 Tasarım Trendleri için bir de video hazırlanmış:

Grafik tasarım trendleri 2019: Sonuç

2019’da, insanların hayal gücüne dokunacak birçok açık, kalıplardan uzak tasarımları göreceğiz. 3D tasarımlar oldukça kitlesel fakat kesinlikle sıkıcı olmayacak. Gerçekçi tasarımlar herkesi tasarımın içine çekecek. Canlı renk şemaları ve metalik elementler, tasarımların güzel ve rüya gibi görünmesini sağlar. Tipografi çok büyük olacak!

2019 grafik tasarım trendleri hakkında ne düşünüyorsunuz? Aşağıdaki yorumlarda düşüncelerinizi bekliyorum.

Thanks Graphicmama ;)

Önerilen Makaleler

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *