Adaptasyon, sadece web sitelerini mobile uyarlamak için kullandığımız bir terim değil. Logonuzu da herhangi bir platforma uyarlamak çok önemlidir. Gerçekten adapte olmuş bir logo sadece bir sayfada/platformda küçültülmez, ince bir uyarlamaya ihtiyaç duyar ve içeriğe esneklik kazandırır. Logotype ve sembol birbirinden ayrılabilir, aralarında yer değiştirebilir veya farklı yerlerde kullanıldığında sırıtmazlar.


Animasyonlu logolar bir süredir etrafta dolaşıyor, ancak son zamanlarda neredeyse her sunumda ortaya çıkıyorlar. Animasyonlu bir logo, bir markanın hikayesini gösterebilir ve unutulmaz olduğu için daha iyi bir dönüş almanıza sebep olabilir.


Markaların müşterilerine olumlu mesaj gönderebilmesinde eğlenceli, renkli ve samimi bir logoya sahip olmasının önemli bir etkisi var. Eğlenceli öğeler, animasyonlar ve renkli illustrasyonlar bu yıl trend. Ve bu trend logolarda da yer bulmuş durumda.


Negatif alan logo tasarımında hala güçlü bir seçim. Son yıllarda bu trendi çok gördük. Tasarımcılar minimalist bir duygu içinde negatif alan kullandılar. Ancak bu yıl bir yenilik beraberinde geldi. Beyaz alanlar artık daha cesur renkler ve geometrik desenler ve unsurlarla dolu.


Logo tasarımında monogramların yeri asla doldurulamaz, doldurulması teklif dahi edilemez. Bir markanın istikrarını, kalitesini ve geleneğini yaymanın bir yolu olarak da görülebilir. Monogramlar, bu yıldan bazı modern trend parlak renkleri alıyor. Grafik Tasarımda 2018 Trendleri yazısında da bahsettiğim gibi duotonlar ve geometrik desenleri karıştırarak kullanma yaklaşımı modern bir logo yapmayı mümkün kılıyor.


Bir logoya özel ince bir desen eklemek, marka hakkında cesur bir açıklama fikri yaratabilir. Minimal geometrik şekiller, bir logoya çok yönlülük ve özgünlük getirebilir, bu yüzden 2018’de daha fazlasını göreceğiz.


Muhtemelen renk geçişleri bildiğiniz gibi 2016-2017’den devralınan en büyük trendlerden biri ve tabii ki bu trend logo tasarımında da mevcut olacak. Gradyanların ince dokunuşları veya tam aksine yerine göre cesur geçişleri bu yılın trendlerinden.


Bu yıl ortaya çıkan ikili trend ile, üst üste binen elemanlar logo tasarımında çok sıcak seçimler sunuyor.

Kaynak: Behance (Loredana Papp-Dinea, Mihai Baldean, Milo Themes)