Tasarımcının Yaşam Döngüsü

Burada yapacağım genellemelerin tümü yıllardır beraber çalıştığım arkadaşlarım ve tanışıp sektör üzerine sohbet ettiğim grafik tasarımcılardan çıkardığım ortak tespit ve görüşlerdir.

Bu yazıda bu döngü nasıl kırılır ile ilgili bir keşif kırıntısı dahi yok. Nasıl olsun ki? Sabah günlük iş toplantısı adıyla başlayan, müşteri temsilcisi (siz ajansınızda nasıl bir ünvan pardon nasıl bir title kullanıyorsunuz bilmiyorum cahilliğimi bağışlayın) hatun kişilerle görüş alışverişi yapılmaksızın adınızın tahtaya yazılıp işlerin dağıtılması ile devam eden, ajansın iş portföyünü genişlettiği düşünülen bu aktivite sizi ayıltana kadar devam eder. Gerçekten mi ya bu olaya böyle mi bakıyorum? Hayır bence gayet doğal iş sürecinin getirdiği gerekliliklerden bir tanesi.

Döngü tam olarak bu noktada başlıyor. Hissediyorsun dünün aynısı olmayacak. Direniyorsun bugün farklı bir firmanın işleri yazıldı senin adının yanına ama sandalyene oturdun işte tıkladın Photoshop’a Illustrator’e açılmasını beklerken not aldığın deftere baktın en eğlencelisini seçtin başlayacaksın. Hadi bugün farklı bir gün olsun, olmaz! Facebook’ta timeline gezildi sanki hayatın sırrını arar gibi scrool aşındırıldı. Birkaç gif paylaşıldı, arama kısmına aktif ilgilendiğin grubun adı yazıldı ama grupta hareket yok. Zaten bildirim gelmemesinden anlamalıydın. Adobe’u açmamak için direniyorsun ama nafile.. Dur dur sigara içmedin daha yada e-ticaret sitelerinin birinden aldığın süslü matarana su koymadın. Ya kıtlık olur da mataranda su olmazsa? Masaüstü temizlendi tüm dosyalar olması gereken yerlere taşındı. Dün indirdiğin tek işlik ikonlar silindi. Artık hazırsın ama motive olmak için müzik ihtiyacın var. Youtube olmaz sonra laf ediyorlar gereksiz yere interneti kastırıyormuşuz. En iyisi Spotify. Hem daha geçen hafta yeni liste yaptın boşuna mı yaptın? Günün ilk işi hayırlı olsun hadi bitsin göstereyim de övsünler beni gururum okşansın ardından kendime ödül olarak öğle yemeğine kadar Behance, Dribbble keşfi vereyim.

Tasarımcının bir de Behance, Dribbble derdi var. Girse özenecek girmese Facebook’ta ‘adamlar yapıyo yea’ diye paylaşacağı bir gönderi olmayacak falan zor iş.

Neyse güç bela mesaiyi tamamladık. Müşteri temsilcileri iyi akşamlar çekti gitti. Sanat yönetmeni rahat adam ama işgüzar Jr. Art Director nasıl koskoca sanat yönetmeni olacak? İşi zamanından önce bitirtmesi lazım. Bir ses o küfrettirme büyüsüne sahip o ses: ‘arkadaşlar biraz mesai yapalım da bugün o işleri sonuçlandırıp yarın sabah toplantıdan sonra sunalım.’

Bu döngü meslek değiştirme, sektörde farklı iş kollarına atılma hayalleri ve hatta iştirakleriyle zaman zaman kırılabilir ama geçici ve zamanı dolduran beklentiler olduğunun da farkındadır tasarımcı. ‘Portfolyo kasıyorum işte daha ne evde otururken yapamam bunu paramı da kazanıyorum hem önümüzdeki ay belki tablet alırım’ ile uzar gider bu kafa. Reklam sektöründe değişmeyecek bu döngünün resmini çizemem ama birkaç paragraf ile düşüncelerimi aktarmaya çalıştım. Bu sektöre emek verip gidip başka sektörde şansını deneyen insanlara hep üzüldüm. Dünya değişiyor, pazarlama teknikleri ve sahaları değişiyor. Bu değişimi anlayıp ayak uydurmak bir nebze döngüyü lehimize çevirebilir.

Her tasarımcı veya her çalışan gibi benimde döngüyü yenmek için yaptığım denediğim aktiviteler var tabi. Belki onları da başka bir yazıda anlatmaya çalışırım.

Önerilen Makaleler

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *