Poster gibi web site yapmak

Poster gibi web site yapmak

Başlık eleştiri gibi gelebilir ama değil. Daha çok belirli bir zamanın ihtiyacı. Yani bugünün. “Nasıl” sorusuna cevabım aşağıdadır.

Zaman içerisinde değişimler birçok sektörde olduğu gibi reklamcılık sektöründe de kaçınılmaz oluyor. İnsanların algıları ve ilgileri değiştikçe reklamcılığın da ilgisi farklı oluyor. Eskiden web sitelerinde vizyon, misyon, hakkımızda yazıları çok değerli olduğundan her site mutlaka bu yazılara yer verirdi. Şu anda olmasa da olur modunda olsa da yakın gelecekte dalga konusu olması bile muhtemel. Ürün satışlarında izlenen agresif reklam modeli zamanla kitlelerin dikkatini çok dağıttı.

Ülkemizde bu model gazete haberciliğinde çok baskın durumda. Fark etmeksizin elinize aldığınız herhangi bir gazetede manşet fontlarının baskınlığından büyüklüğüne kadar birçok unsur bize 3. dünya savaşının çıktığını haber veriyor gibi. Ama savaş çıktığı falan yok Seda Sayan yine boşanmış meğerse. Bu aşırı agresif algı yönetimleri sayesinde Türkiye’de yapılan en müthiş reklam kampanyası bile yeteri ilgiyi görmüyor.

 

 

 

İnsanların dikkati dağılmış durumda. Ana obje olarak dondurma koyup yanına panter koyduğunuzda odakladığınız ürün bir anda ‘ooo pantere bak’ moduna gelebiliyor. Dondurma nerede? Ben ne satıyorum? Dondurma. Ne sattım? Panter. Panter ile ilgi çekip dondurma sattım mı? ‘Memleketin un ucra köşesine dahi gidebilen bir dağıtım ağı ile TV reklamına sadece logo koysan da satarsın zaten’ demek çok kolaycılık mı olur yorumu size bırakıyorum.

Reklamcılık, genel olarak gizli bir sancı içerisinde. Ürünü anlatan sade bir çalışma reklamveren tarafından ‘ne yapmışsınız’a döndüğü an reklamcılık için cenaze namazı kılınıyor, verebileceğiniz bir şey kalmıyor. Web site tasarımlarında – aşağıda da örneklerini verdiğim gibi – ilgiyi toparlayabilme çabası ‘poster’ formuna dönmüş durumda. Kullanıcının en çok odaklandığı bölgede ürün, gerekliyse biraz metin, buton ve kullanıcıyı yönlendirmek için birkaç link. Başka bir şey yok. Bu artık gelinen noktada web site tasarımcılarının yada reklamcılığın kaçış noktası. Bu trendin ortaya çıkmasındaki en büyük neden: ihtiyaç…

Belki gelecekte web sitesi yapmak başlı başına dalga konusu olacak, belki sadece ‘app’lerden ilerlenecek, belki hologram teknolojisine geçilecek (yada çoktan geçilmiştir) yada bu standartlar devam edecek.

Bahsettiğim konu ile ilgili örnek işler aşağıdaki galeride. Çok yaşayın! Ellerinize sağlık.

Önerilen Makaleler

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *